NiS – Nikel Sülfür Faktörü: Temperli cam için nikel sülfür parçacıkları çok zararlıdır. Cam üretimi sırasında hammadde içinde bulunabilir. Bu parçacık çok küçüktür (yaklaşık 100 – 200 mikron) ve gözle görülmesi neredeyse imkânsızdır. Cam temperlendiğinde camın içinde olan NiS parçacığı daha sonra kullanım yerinde camın ısınması ile birlikte genleşerek beklenmedik bir anda temperli camın patlamasına neden olmaktadır.

 

 

Isıl Banyo Testi
Teknik Açıklama
Makine / Çözüm Ortaklarımız
Makine & İşleme Fotoğrafları

NİS kaynaklı spontane kırılma riskini minimize etmek için, temelde bir imha yöntemi olan ısıl banyo testi uygulanır. Bu testin amacı, cam içeriğindeki muhtemel nikel sülfit parçacığının, yüksek ısı etkisiyle ileride oluşabilecek gerilimi açığa çıkarmasını ve test aşamasında kendi kendine kırılmasını sağlamaktır. Isıl banyo testi müşterinin talep etmesi durumunda uygulanan bir prosestir.

 

6000 mmx2500 mm ebatlarındaki camlar için ısıl banyo testi(heat soak test)yapılabilmektedir. Alcam TMB Isıl banyo Testi Fırınında ilgili standartlara göre onaylı testler yapıp camlar için sertifika verebilmektedir.

Numune Talebi